TOP SPORT MARAMUREȘ 2021

Comparativ cu anul trecut, cînd sportul a fost afectat în mod direct de restricțiile impuse de pandemia cu COVID-19, anul 2021 a fost din punct de vedere sportiv unul normal înregistrându-se până în momentul de față peste 1300 de rezultate sportive la nivelul județului Maramureș, astfel încât Top Sport Maramureș conține următoarele clasamente:

• Conține o listă a sportivilor care au obținut rezultate la campionatele naționale/ internaționale în anul competițional 2021 la categoria Masters/Veterani
  • În algoritmul de calcul al rezultatelor s-au luat în considerare punctele obținute conform grilei de punctaj elaborată de Ministrul Tineretului și Sportului, alegându-se un singur rezultat pe tip de competiție (Campionat Mondial, Campionat European, Cupă Europeană, Cupă Mondială, Campionat Balcanic, Campionat Național). Acest fapt a făcut ca mai mulți sportivi să se regăsească pe aceași treaptă a clasamentului, ei cumulând același număr de puncte.
  • În alcătuirea Clasamentului Premiilor Speciale și a listei Veteranilor, ordinea a fost cea alfabetică a ramurii de sport.