Rezultate excelente obținute de majoretele din Tăuții Măgherăuș la Campionatul Național (GALERIE FOTO)

În data de 13 mai, la Brașov, s-a desfășurat ediția a-X-a a Campionatului-Concurs Național de Majorete Tradiționale și Cheerleading. La această ediție au participat 900 de sportivi, în cadrul a 70 de echipe. Parada echipelor și deschiderea oficială a evenimentului s-au desfășurat în localitatea Râșnov. Județul Maramureș a fost reprezentat la această competiție cu succes de două echipe din Tăuții Măgherăuș.

Formația,,STIBINA” de la Liceul Tehnologic TRAIAN VUIA TĂUȚII MĂGHERĂUȘ a ocupat LOCUL II devenind vicecampioană națională la junioare.

Formația,,COLIBRI” de la CLUBUL SPORTIV COLIBRI TĂUȚII MĂGHERĂUȘ a ocupat LOCUL VI la categoria cadete.
Echipele au participat la sectiunea de concurs Majorete Hobby/show, categoriile de vârstă cadete, respectiv junioare.
 Fetele pregătite de directorul tehnic Radu-Mihail Velcu și instructorii Beatrix Kovacs
și Florentina Kovacs au fost încurajate la Brașov de o mică galerie.
Rezultatele obținute de cele două formații de majorete nu ar fi fost posibile fără aportul părinților și sprijinul Consiliului Local și Primăriei Tăuții Măgherăuș.