Succes băimărean la Gala Tineretului din România, ediția a IV-a

Gala Tineretului din România, ediția a IV-a, a avut loc sâmbătă, 11 Noiembrie 2017, la Bacău, în orașul capitală a tineretului din România. Au fost premiate cele mai bune inițiative și proiecte pentru tineri.

Câștigătorii din acest an în cadrul celor 10 secțiuni au fost:

SECȚIUNEA ANTREPRENORIAT:

Premiul I : Gala Tinerilor Antreprenori MMXVI, organizat de Centrul European pentru Strategii Durabile

Premiul al II-lea :Creatori de Viitor – Champions United, organizat de Asociația 11even

Premiul al III-lea : ANGAJAT VS ANTREPRENOR, organizat de Asociatia Tinerilor Implicati

SECȚIUNEA CULTURĂ

Premiul I :Viaţa….o poveste, organizat de Asociaţia Tinerii Voluntari – Valea Călugărească

Premiul al II-lea :Elie Wiesel Study Tour 2017, organizat de American Councils România

Premiul al III-lea :Animation Worksheep editia a IX-a, organizat de Asociatia ANIMEST

SECȚIUNEA INCLUZIUNE SOCIALĂ

Premiul I : Coaliția Europeană pentru Drepturile Tinerilor NEET, organizat de Social DOers

Premiul al II-lea : Cu încredere, spre viață!- Formare și dezvoltare personală pentru tinerii instituționalizați, organizat de ASOCIATIA MAIA

Premiul al III-lea :Tabără educativă pentru copiii unui Centru de plasament, organizat de Grupul de inițiativă „Rădăuțiul Civic”

SECȚIUNEA INTERNAȚIONAL

Premiul I :Life Skills for Rural Education, organizat de Team for Youth Association

Premiul al II-lea : Luptăm împotriva discriminării din România prin educație nonformală și fotbal organizat de Asociatia Semper Musica Filiala Tecuci

Premiul al III-lea : Prima şcoală de vară de bizantinologie din România – ÉTUDIER LE MONDE BYZANTIN. MÉTHODOLOGIES ET INTERPRÉTATIONS, organizat de Centrul regional francofon de studii avansate în științe sociale CEREFREA – Villa Noël, Bucureşti

SECȚIUNEA ÎNVĂȚARE NONFORMALĂ

Premiul I: RoJAM 2.0 17, organizat de Organizația Națională “Cercetașii României”

Premiul al II-lea: Limitless Me, organizat de Asociaţia Avangarde

Premiul al III-lea: Gala Profesorului Bologna, organizat de Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România

SECȚIUNEA MUNCĂ ȘI ANGAJABILITATE

Premiul I :Liga AC LABS (Laboratoare Aplicate în Beneficiul Studenților), organizat de Liga Studenților din Facultatea de Automatică și Calculatoare (Liga AC)

Premiul al II-lea: Congresul Studenților din România organizat de Uniunea Studenților din România

Premiul al III-lea : IT Engineering Contest (ITEC), organizat de Liga Studenţilor din Facultatea de Automatică şi Calculatoare (Liga AC)

SECȚIUNEA PARTICIPAREA TINERILOR ÎN COMUNITATE

Premiul I: #SpuneDrept, organizat de Go Free – Asociația pentru Sprijinirea Societății Civile

Premiul al II-lea: Conferința Județeană Interdisciplinară “Pentru TINEri” organizat de Asociația B-Right Media Botoșani

Premiul al III-lea: Y(outh) ANIMAtor: Dezvoltarea de competențe specifice pentru tinerii voluntari în programe de tabără, organizat de Federatia Young Men`s Christian Associations (YMCA Romania)

SECȚIUNEA SĂNĂTATE

Premiul I: HIV: IN&OUT!, organizat de Asociația Semper Musica

Premiul al II-lea: Lift your skirt, save your life! organizat de Societatea Studenților Mediciniști Iași

Premiul al III-lea: Donează SÂNGE, din inimă! Dă o șansă la VIAȚĂ!, organizat de Grup informal de tineri studenți din Iași

SECȚIUNEA SPORT

Premiul I: Baia Mare Beach Handbal Challenge, organizat de Club Sportiv Marta Baia Mare

Premiul al II-lea: Bucurie în Mișcare România organizat de Asociația 11even

Premiul al III-lea: Chess Contest, organizat de Liga Studenților din Facultatea de Automatică și Calculatoare

SECȚIUNEA VOLUNTARIAT

Premiul I: Summer DEIS, organizat de Asociația pentru Dezvoltare prin Educație, Informare și Susținere – D.E.I.S.

Premiul al II-lea: IAși cu TINEri! – Formarea voluntarilor pentru Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși – ITO 2017 Iași organizat de Asociația Studenților Creștini Ortodocși Români, filiala Iași

Premiul al III-lea: We are Next – dezvoltarea tinerilor prin intermediul mișcării studențești din România, organizat de Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România

De asemenea, premiile speciale acordate au fost:

SECȚIUNEA: Combaterea discriminării și promovarea egalității de gen

PROIECT: Elie Wiesel Study Tour 2017

ORGANIZAȚIA: American Councils România

SECȚIUNEA: Dialog Structurat

PROIECT: Carta Albă a Tinerilor fără Adăpost din România

ORGANIZAȚIA: Asociația Young Initiative

SECȚIUNEA: Autoritatea locală – proiect de tineret în parteneriat

PROIECT: Județul Neamț în arta grafitti

ORGANIZAȚIA: Asociația Mușatinii Roman

SECȚIUNEA: Cea mai mare finanțare pentru activitatea de tineret la nivel de UAT

PROIECT: Timișoara – Capitala Tineretului din România

ORGANIZAȚIA: Fundația Județeană pentru Tineret Timiș

SECȚIUNEA: Cel mai bun proiect pentru studenți

PROIECT: Festivalul UniFEST

ORGANIZAȚIA: Uniunea Studenților din România

SECȚIUNEA: Junior ONG – cel mai bun proiect derulat de un ONG înființat recent (2 ani)

PROIECT: Ești plin de speranțe, determinat- ai viitor!

ORGANIZAȚIA: Asociația PROEDUSAN Bistrița

Premil de popularitate, acordat aplicantului ce a acumulat cele mai multe voturi pe platforma online: PROIECT: Tabără educativă pentru copiii unui centru de plasament

APLICANT: Grupul de Inițiativă ”Rădăuțiul Civic

De asemenea, în cadrul Galei a fost desemnat și următorul oraș care va purta titlul de Capitala Tineretului din România – Baia Mare.

Dorim să le mulțumim celor prezenți în sală la eveniment, precum autorităților publice și organizațiilor neguvernamentale care susțin și promovează inițiativele tinerilor.

Ministerul Tineretului și Sportului